Informace pro veřejnost

Informace pro návštěvníky Jeseníků

V roce 2017 bude probíhat oprava cesty, která omezí pohyb turistů v Jeseníkách – v okolí chaty Švýcárna směrem na Červenohorské sedlo a Kouty nad Desnou.

Lesy České republiky, s.p. budou během letošního léta opravovat cestu LC Švýcárenská v úseku od chaty Švýcárna po přístřešek Petrovka na frekventované zelené turistické značce a cyklotrase vedoucí z Pradědu přes Švýcárnu do Koutů nad Desnou, kde je možno z Kamzíku odbočit po modré značce na Červenohorské sedlo. Plánovaná rekonstrukce cesty bude zahájena 16. 5. 2017 a práce by měly být ukončeny nejpozději 31.10.2017.

Z důvodu krátkého vegetačního období v těchto nadmořských výškách musí oprava historické komunikace probíhat během turistické sezóny. Dodavatelské firmy se ale budou snažit, dle pokynů Lesů ČR, co nejméně omezovat pohyb turistů. Některé technologické postupy bohužel nedovolují pohyb návštěvníků v místě oprav, jelikož se bude jednat o staveniště a tak bude nutné trasu dočasně uzavírat.

Naší snahou je samozřejmě co nejméně komplikovat pohyb návštěvníků hor, proto budou vždy uzavírky dočasné a jen na nezbytně nutnou dobu. V tuto chvíli však nejsme z výše uvedených důvodů přesně stanovit jak budou technologicky a časově práce probíhat a Prozatím nelze ani sdělit přesné termíny úplných uzavírek, ale Lesy ČR budou včas turisty informovat prostřednictvím webu. Pokud dojde k uzavírce trasy Švýcárna – Petrovka, tak bude možné projít náhradní trasou (červená turistická) přes Malý Jezerník (viz přiložená mapa) nebo po modré značce Kamzík – Výrovka. Zbytek trasy z Petrovky na Červenohorské sedlo by měl být po celou dobu již bez omezení.

Oprava cesty zahrnuje také úsek , budovaný z poskládaných kamenů – štětováním. Tuto část cesty opraví Lesní správa Loučná nad Desnou, původní technikou. Štětování patří k nejstarším typům úpravy povrchu komunikace, které je doložena už v období středověku, kdy nastojato upěchované kameny nahrazovaly dubovou nebo bukovou dlažbu. Takto budované cesty jsou velmi pracné a drahé, ale velmi trvanlivé a krásné. Navíc mají minimální dopad na životní prostředí, což je významným faktorem v tak cenných lokalitách, jakými jsou vysokohorské lesy Jeseníků.

Omlouváme se za případná omezení a komplikace, ale je to i za účelem zlepšení podmínek pro turisty do budoucna.